5.10.2012

..: Logan's Run (1976) :..


Mükemmel bir gelecek hayal edin... Ultra-modern bir şehir, saat gibi işleyen bir sistem. Tüm bu “mükemmel”liğin ise bir bedeli var; 30 yaşında ölmek. 23'üncü yüzyılda geçen apokaliptik distopya Logan's Run, türün benzer bir örneğindeki Equilibrium gibi yine bir 'sistem polisinin uyanışı' hikâyesi.

KONU
William F. Nolan ve George Clayton Johnson’ın aynı adlı romanından 1976 yılında İngiliz yönetmen Michael Anderson tarafından uyarlanan filmdeki ütopyada, insanlar 30 yaşına geldiğinde, yeniden doğacaklarına inandırıldıkları ve bunu yapmaktan büyük bir onur duydukları gösterişli bir törenle onların düşündüğünün tam aksine ölüme gönderilmektedirler. Kahramanımız Logan ise (tam da görevi bu sistemden kaçmak isteyenleri yakalayıp infaz etmek olan) bir kum adamdır. Ancak bir gün tüm bu düşüncelerini yerle bir edecek olan Jessica ile tanışır ve “isyan” başlar.

NEDEN İZLEMEK LAZIM?
-Zamanında dizisi de çekilen, ancak son üç bölümü gösterilmeden yayından kaldırılan Logan’s Run, döneminin en sağlam distopyalarından biri.

-Üstelik 2014'te Drive'ın yönetmeni Nicolas Winding Refn tarafından remake'i çekilecek. Logan karakterini de yönetmenin yine Drive filminde beraber çalıştığı başarılı oyuncu Ryan Gosling’in canlandıracak. Göreceği ilgi şimdiden aşikar olan filmin orijinalini izleyip karşılaştırma yapmanız mümkün.

-Dolby Stereo olarak çekilen ilk film.

-Ayrıca 70’li yılların unutulmaz aktrisi Farah Fawcett’i filmde küçük bir rolde görmek de mümkün.

- Friends dizisinin “The One with Ross and Monica's Cousin” bölümünde Ross Geller’ın iddia ettiği üzere gelmiş geçmiş en seks filmi izlemek için.

- “Bir kız nasıl tavlanmaz?”ı görmek için Logan’ı örnek alabilirsiniz.

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER
-1984
-Equilibrium
-Fahrenheit 451
-A Brave New World

Hiç yorum yok: